Skip to content

Towarzystwo Elektrowni Wodnych

Narrow screen resolution Wide screen resolution Increase font size Decrease font size Default font size default color black color cyan color green color red color
Start arrow Konferencje i seminaria arrow Relacja z Konferencji Pomorski Klaster Rzeczny - Partnerstwo na rzecz ekologicznego transportu
Relacja z Konferencji Pomorski Klaster Rzeczny - Partnerstwo na rzecz ekologicznego transportu PDF Drukuj
04.04.2013.
logo_klasterW dniu 22 marca 2013 r. w Gdyni w gmachu Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego odbyła się Konferencja: Pomorski Klaster Rzeczny - Partnerstwo na rzecz ekologicznego transportu. W konferencji uczestniczyli reprezentanci samorządów województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, Związku Miast Nadwiślańskich, innych organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele środowisk naukowych i biznesowych, zainteresowani kompleksowym zagospodarowaniem szlaków wodnych naszego kraju. Wśród sygnatariuszy Porozumienia Klastrowego (tekst w załączniku) znalazło się także Towarzystwo Elektrowni Wodnych, reprezentowane przez kol.kol. Julittę Jagielską i Katarzynę Trojanowską.

Głównym celem klastra jest rozwój transportu rzecznego, gdyż właśnie taka inicjatywa ma największe szanse na poparcie środowisk biznesowych i uzyskanie finansowania. Szczególne miejsce w zadaniach klastra zajmują drogi wodne E 40 (śródlądowa droga wodna relacji północ – południe, prowadząca z Gdańska w górę Wisły przez Toruń, a dalej Narwią i Bugiem do Brześcia, gdzie łączy się ze szlakiem prowadzącym przez Dniepr do Morza Czarnego.) oraz E 70 (droga wodna relacji wschód-zachód z Morza Północnego na Bałtyk, obejmująca rzeki: Odra, Warta, Noteć, Kanał Bydgoski, Wisła, Nogat, Szkarpawa oraz Zalew Wiślany), ponieważ są częścią międzynarodowych autostrad wodnych.

Uczestnicy konferencji wskazywali na konieczność kompleksowego podejścia do rewitalizacji dróg wodnych, podkreślając liczne dodatkowe korzyści wynikające z zagospodarowania naszych rzek, takie jak zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego i retencji, zahamowanie stepowienia kraju, poprawa infrastruktury turystycznej, awans społeczny ludności i rozwój technologiczny terenów objętych inwestycjami oraz, co najważniejsze z punktu widzenia naszego Towarzystwa, możliwość wykorzystania energetycznego powstających stopni wodnych.

Konferencja ta, nie bez powodu odbywająca się w Światowy Dzień Wody, zbiegła się z akcją propagandową zainaugurowaną przez Dziennik Bałtycki, zmierzającą do zmiany postrzegania problemu zagospodarowania rzek polskich przez nasze społeczeństwo i decydentów. Zachęcamy do lektury Dziennika Bałtyckiego, zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej.

1. Porozumienie klajstrowe
2. Lista sygnatariuszy
3. Dziennik Bałtycki: Rozpoczynamy batalię o odbudowanie drogi wodnej na Wiśle!
4. Dziennik Bałtycki: "Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle". Pomorscy parlamentarzyści popierają akcję!

Komentarze
Dodaj nowySzukaj
Komentuj
Pseudonim lub imię:
Strona WWW:
Tytuł:
Kod UBB:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
 
Security Image
Wpisz kod z obrazka.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

>'; } doGzip(); ?>; ?>