Skip to content

Towarzystwo Elektrowni Wodnych

Narrow screen resolution Wide screen resolution Increase font size Decrease font size Default font size default color black color cyan color green color red color
Start
Nepal zleca chińskim Trzem Przełomom realizację projektu wartego 1,6 miliarda dolarów PDF Drukuj
06.05.2015.
„Co nowego w światowej hydroenergetyce? - prasę przegląda Miltiadis Melekidis
 
W poniedziałek 13 kwietnia 2015 Rada Inwestycyjna Nepalu zleciła chińskiej korporacji Trzy Przełomy realizację długo opóźnianego projektu budowy elektrowni wodnej wartego 1,6 miliarda dolarów. 
- Lokalizacja wyznaczona została w północno - zachodniej części kraju, na rzece Seti. Planowana moc elektrowni to 750 MW. – relacjonuje oficjalny przedstawiciel Rady Ghanashyam Ojha.
 
W poniedziałek 13 kwietnia 2015 Rada Inwestycyjna Nepalu zleciła chińskiej korporacji Trzy Przełomy realizację opóźnianego przez długi czas projektu budowy elektrowni wodnej wartego 1,6 miliarda dolarów. Projekt ów ma stanowić największą jednorazową inwestycję zagraniczną w tym kraju.
- Lokalizację wyznaczono w północno - zachodniej części kraju, na rzece Seti. Planowana moc elektrowni to 750 MW. – relacjonuje oficjalny przedstawiciel Rady Ghanashyam Ojha.
Zgodę na inwestycję parlament Nepalu wydał już w 2012 roku, lecz oczekiwano jeszcze na zezwolenie Rady Inwestycyjnej.
Realizację projektu planuje się na przełom lat 2021 i 2022. Część z generowanej energii elektrycznej ma być darmowa dla lokalnych społeczności.
Nepal, jedno z najbiedniejszych państw na świecie, zaczyna wykorzystywać swój ogromny potencjał hydroenergetyczny, by zaradzić chronicznemu niedostatkowi energii elektrycznej i podnieść z zapaści gospodarkę po trwającej ponad dziesięć lat wojnie domowej.
Fakt ten zmotywował sąsiednie Indie i Chiny do zainwestowania w zagospodarowanie nepalskich rzek. Dodatkowo Indie liczą na możliwość importu nadwyżek energii na swój rynek, na którym już teraz widoczne są braki. W październiku zeszłego roku Indie i Nepal podpisały umowę bilateralną w tej sprawie.
W ubiegłym roku Nepal zezwolił na realizację dwóch indyjskich projektów wartych w sumie 2,4 miliarda dolarów (co ówcześnie stanowiło największą zagraniczną inwestycję na terenie Nepalu). Delhi od zawsze postrzegały sąsiada jako część swojej strefy wpływów, jednakże ostatnie znaczące inwestycje dokonane przez Chiny na terenie tego kraju każą zweryfikować ten pogląd. Na dowód wzmożonych działań Państwa Środka Pekin zaproponował zainwestowanie wartego 145 milionów dolarów grantu w przebudowę 114 – kilometrowej drogi łączącej Katmandu z granicą tybetańską oraz innych projektów infrastrukturalnych.
Trzy Przełomy to największy chiński producent hydroenergii zarządzający zarazem największą na świecie elektrownią wodną na rzece Jangcy. Szacuje się, że Nepal dysponuje potencjałem hydroenergetycznym na poziomie 42 000 MW. Obecnie w Nepalu wykorzystuje się zaledwie 600 MW - o 800 MW mniej niż wynosi zapotrzebowanie.
 
Źródło: Reuters

Komentarz:
Trzy lata upłynęło od zgody parlamentu do podjęcia decyzji. Dużo to czy mało? Biorąc pod uwagę lokalizację stopnia wodnego w sejsmicznie aktywnym regionie dodatkowo niezwykle atrakcyjnym pod względem turystycznym, a przecież  turystyka jest główną gałęzią gospodarki Nepalu, nie wydaje się żeby czas wykorzystany na podjęcie decyzji był zbyt długi. W każdym razie w porównaniu z czasem podejmowania decyzji w podobnych sprawach w naszym kraju. Wiem, że porównywanie Nepalu z rozwiniętą bazą turystyczną, ilością organizowanych raftingów na górskich rzekach, z różnorodnością przyrody, z monsunowymi deszczami i związanymi z tym problemami gospodarowania wodą, z uwarunkowaniami jakie występują np. nad Wisłą, to duże nadużycie. Lecz kto jeszcze pamięta, w którym to roku parlament naszego kraju przyjął uchwałę zezwalającą na budowę Kaskady Dolnej Wisły?
kats
Komentarze
Dodaj nowySzukaj
Komentuj
Pseudonim lub imię:
Strona WWW:
Tytuł:
Kod UBB:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
 
Security Image
Wpisz kod z obrazka.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Logowanie

Darmowa prenumerata Gazety Wyborczej udostępniona została przez Fundację Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatkio
Fundacja Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl sponsoruje prenumeratę Gazety Wyborczej

ZEK logo

_
Hydropower Europe
cookies
Darmowy licznik odwiedzin

>'; } doGzip(); ?>; ?>