Skip to content

Towarzystwo Elektrowni Wodnych

Narrow screen resolution Wide screen resolution Increase font size Decrease font size Default font size default color black color cyan color green color red color
Start arrow Aktualności arrow Żywotność zapory Rowallan przedłużona o 150 lat dzięki wielomilionowej rewitalizacji
Żywotność zapory Rowallan przedłużona o 150 lat dzięki wielomilionowej rewitalizacji PDF Drukuj
06.05.2015.
150506-tasmania
„Co nowego w światowej hydroenergetyce?" - prasę przegląda Miltiadis Melekidis

Zapora Rowallan w północnej Tasmanii została wzmocniona, by móc oprzeć się erozji oraz powodziom w ramach realizacji projektu o wartości 13,4 miliona dolarów. Przedstawiciele Hydro Tasmania zapowiedzieli, że przeprowadzona modernizacja wydłuży żywotność zapory o 150 lat. Stanowi ona część wielomilionowej inwestycji przedsiębiorstwa na terenie całego kraju.
 
Zapora Rowallan w północnej Tasmanii została wzmocniona, by móc oprzeć się działaniu erozji oraz powodziom w ramach realizacji projektu o wartości 13,4 miliona dolarów.
 
Rewitalizacja jest częścią prowadzonych przez Hydro Tasmania ulepszeń infrastrukturalnych planowanych tylko w bieżącym roku na 80 milionów dolarów. Zapora ma już niemalże 50 lat, w związku z czym podjęto decyzję o jej modernizacji. Oficer bezpieczeństwa, Chris Topham, stwierdził, że zapora działa nadal na granicy bezpieczeństwa, jednakże znacząca modernizacja pozwoli zredukować ryzyko, które nie było dostrzegane w momencie oddania elektrowni do użytku w 1968 roku.
 
– Zapora została zbudowana w latach 60-tych XX wieku zgodnie z ówczesnymi standardami i z oczywistych względów praktyka inżynieryjna jest obecnie na znacznie wyższym poziomie – powiedział.
 
Dokonane zmiany objęły w pierwszym etapie prac wymianę materiału rdzenia zapory. Na terenie lokalizacji pracowało każdego dnia około 100 osób, w tym wyspecjalizowani inżynierowie z całej Australii.
 
- Nigdzie i nigdy dotychczas nie przeprowadzono tak daleko idących zmian w konstrukcji pracującej zapory. Jest to krok milowy w inżynierii wodnej porównywalny z operacją na otwartym sercu. Zwłaszcza prace wzmacniające fundament zapory są bez precedensu – zauważył Topham. Przedstawiciele Hydro Tasmania zapowiedzieli, że przeprowadzona modernizacja wydłuży żywotność zapory o ok. 150 lat. Wyższe standardy bezpieczeństwa obowiązujące obecnie zmusiły właściciela zapory do obniżenia poziomu piętrzenia.
 
- Dokonywane zmiany podniosą bezpieczeństwo konstrukcji do obowiązujących obecnie standardów. Nie tylko wzmacniamy korpus zapory i jej fundamenty, ale też podwyższyliśmy rzędną uszczelnienie zapory. Oznacza to, że będziemy w stanie oprzeć się wyższym falom powodziowym w przyszłości – skomentował dyrektor projektu Brian Daws. - W początkowej fazie realizacji zadania wystąpiły opóźnienia związane z trudnościami transportowymi. Do rewitalizacji zapory użyto materiałów lokalnych – podsumował.
 
Hydro Tasmania zamierza zakończyć modernizację zapory w maju 2015
 
Źródło: abc.net.au
 
Komentarz:
To jak to w końcu jest? Burzymy czy budujemy? Wyłączamy z eksploatacji czy rewitalizujemy? 
Nie, ta informacja z całą pewnością nie będzie nagłośniona w naszej prasie. Co innego, jakby zapora po pięćdziesięcioletnim użytkowaniu została wyłączona z eksploatacji. Wtedy sensacyjna informacja o wyburzaniu zapór obiegłaby lotem błyskawicy wszystkie tabloidy….  i nie tylko. 
Czy jest możliwe w naszym kraju wydanie zgody na rewitalizację zapory zbudowanej w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku? Nie sądzę. Nasz „oficer bezpieczeństwa” kimkolwiek by nie był, w podobnym przypadku podjąłby bardziej racjonalną decyzję: zamknąć i zlikwidować. Lepiej więc nie pytać i konserwować „staruszki” metodami, które są w końcowym rozliczeniu o wiele bardziej kosztowne niż opisana w tym artykule rewitalizacja.
kats
Komentarze
Dodaj nowySzukaj
Komentuj
Pseudonim lub imię:
Strona WWW:
Tytuł:
Kod UBB:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
 
Security Image
Wpisz kod z obrazka.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

>'; } doGzip(); ?>; ?>