Skip to content

Towarzystwo Elektrowni Wodnych

Narrow screen resolution Wide screen resolution Increase font size Decrease font size Default font size default color black color cyan color green color red color
Start arrow Aktualności arrow Chile zamierza zmienić prawodawstwo środowiskowe by pobudzić inwestycje
Chile zamierza zmienić prawodawstwo środowiskowe by pobudzić inwestycje PDF Drukuj
06.05.2015.
150506-bachelet.jpg
„Co nowego w światowej hydroenergetyce?" - prasę przegląda Miltiadis Melekidis

Prezydent Chile Michelle Bachelet zapowiedziała w kwietniu dokonanie zmian w środowiskowych regulacjach prawnych celem redukcji niepewności i pobudzenia inwestycji. Znaczna część dużych projektów inwestycyjnych w Chile, które jest największym eksporterem miedzi na świecie, została usidlona w zawiłościach prawa środowiskowego oraz niekończących się procesów sądowych rozpoczętych przez coraz to aktywniejsze lokalne społeczności.
Prezydent Chile Michelle Bachelet zapowiedziała dokonanie zmian w środowiskowych regulacjach prawnych celem redukcji niepewności i pobudzenia inwestycji. Centrolewicowa prezydent zarządziła stworzenie komisji do prac nad nowym prawem środowiskowym. Prace komisji mają zostać zakończone w ciągu 9 miesięcy. Komisji przewodniczy minister środowiska, zaś w jej skład wchodzą przedstawiciele środowiska akademickiego oraz specjaliści z dziedzin inżynierii i środowiska naturalnego.

- Komisja ma za zadanie wyjść z propozycjami modyfikacji i modernizacji systemu celem zdynamizowania procesów inwestycyjnych – powiedziała Bachelet.

Znaczna część dużych projektów inwestycyjnych w Chile, które jest największym eksporterem miedzi na świecie, została usidlona w zawiłościach prawa środowiskowego oraz niekończących się procesów sądowych rozpoczętych przez coraz to aktywniejsze społeczności lokalne.

Tego typu kosztowne opóźnienia wywołują nie tylko ból głowy u inwestorów, ale mogą być zagrożeniem dla wzrostu gospodarczego, który nadal jest dość mocno zależny od przemysłu wydobywczego. Doskonałym przykładem jest projekt wydobywczy Barrick Gold’s Pascua – Lama, który po zainwestowaniu przez przedsiębiorstwo 5 miliardów dolarów został zatrzymany w 2013 roku wskutek konieczności uzyskania licznych zezwoleń środowiskowych. Należący do Endesa Chile energetyczny projekt węglowy Punta Alcalde wart 12,4 miliarda dolarów i realizowany przez spółkę joint venture projekt zapory HidroAysen o wartości 9 miliardów dolarów, również stoją pod znakiem zapytania ze względu na zbytnią restrykcyjność wewnętrznego prawa środowiskowego.

- Część projektów związanych z wydobyciem miedzi nie ujrzy światła dziennego przez wzgląd na niezgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju – przewiduje prezes jednego z największych producentów Codelco – Nelson Pizarro.

Blokowanie nowych projektów stwarza niepewność w przewidywaniu chilijskich przedsięwzięć średnio- i długoterminowych w zakresie produkcji miedzi. Sprawa jest na tyle poważna, że stała się tematem do dyskusji na odbywającej się w tym tygodniu światowej konferencji miedziowej CESCO/CRU w Santiago.

Źródło: reuters.com

Komentarz:
Nowe prawo środowiskowe w Chile w ciągu 9 miesięcy? Niemożliwe.
Nasi specjaliści od prawa wodnego pracowali nad projektem ponad trzy lata (ponad 36 miesięcy)!! Efekt tej pracy znany jest dobrze w naszym i nie tylko w naszym środowisku. Można tylko pomarzyć o zmianach środowiskowych uwarunkowań prawnych idących w kierunku, o których mówi pani Michelle Bachelet. Bardziej prawdopodobna jest zmiana w kierunku diametralnie innym. 
Ból głowy inwestorów – a kogo to obchodzi? Ważny jest spokojny sen urzędników. Pewien urzędnik w pewnym starostwie na moje pytanie, dlaczego nie chce wydać pozytywnej opinii dla oczywistego i dobrze przygotowanego projektu budowy elektrowni wodnej, odpowiedział z rozbrajającą szczerością: - Nie wydając panu pozytywnej opinii mam kłopot z jednym inwestorem, gdy ją wydam, mam problem z liczną grupą osób z tzw. organizacji ekologicznych. Wolę więc mieć problem z jednym inwestorem i żyć w spokoju”.  
Nie jestem pewien, czy go dobrze zrozumiałem. Przydałaby się na ten temat poważna debata. Tylko kto ją zorganizuje i kto zechce w niej uczestniczyć? 
kats
Komentarze
Dodaj nowySzukaj
Komentuj
Pseudonim lub imię:
Strona WWW:
Tytuł:
Kod UBB:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
 
Security Image
Wpisz kod z obrazka.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

>'; } doGzip(); ?>; ?>