Skip to content

Towarzystwo Elektrowni Wodnych

Narrow screen resolution Wide screen resolution Increase font size Decrease font size Default font size default color black color cyan color green color red color
Start arrow Aktualności arrow Susza kalifornijska miała znaczący wpływ na hydroenergetykę
Susza kalifornijska miała znaczący wpływ na hydroenergetykę PDF Drukuj
06.05.2015.
150506-california
„Co nowego w światowej hydroenergetyce?" - prasę przegląda Miltiadis Melekidis

W tym tygodniu gubernator stanu Kalifornia Jerry Brown po raz pierwszy w historii stanu wprowadził restrykcje w konsumpcji wody. Susza kalifornijska spowodowała ogłoszenie stanu wyjątkowego w styczniu 2014 roku. Od tego czasu sytuacja uległa pogorszeniu do tego stopnia, że 7 kwietnia 2015 roku aż 44 % powierzchni stanu zostało sklasyfikowane jako obszar doświadczający ekstremalnej suszy.
W tym tygodniu gubernator stanu Kalifornia Jerry Brown po raz pierwszy w historii stanu wprowadził restrykcje w konsumpcji wody. Pomimo iż stanowa dyrektywa nie dotyczy bezpośrednio producentów energii elektrycznej w hydroelektrowniach, skupiając się na zużyciu wody w okręgach miejskich, susza, która rozpoczęła się w 2011 roku, bez wątpienia ma wyraźny wpływ na energetykę wodną. Ponadto mały przyrost pokrywy śnieżnej każe przewidywać kolejne spadki wydajności hydroenergetyki latem.

Susza Kalifornijska spowodowała ogłoszenie stanu wyjątkowego w styczniu 2014 roku. Od tego czasu sytuacja uległa pogorszeniu do tego stopnia, że 7 kwietnia 2015 roku aż 44 % powierzchni stanu zostało sklasyfikowane jako obszar doświadczający ekstremalnej suszy. Ograniczyła ona możliwości korzystania z energii produkowanej w elektrowniach wodnych. Kalifornijski Departament do spraw Źródeł Wodnych donosi, że poziom opadów atmosferycznych odnotowany w północnej części pasma górskiego Sierra, gdzie zlokalizowane są największe elektrownie wodne w Kaliforni, spadł o 37% poniżej średniej historycznej. Przewidywana ilość opadów atmosferycznych w 2015 roku pozostaje na równie niskim poziomie.

Dostępność wody może ulec zmniejszeniu w trakcie nadchodzących miesięcy ze względu na rekordowo małą skumulowaną pokrywę śnieżną. Wielkość skumulowanej pokrywy śnieżnej determinuje ilość wody dostępnej do wykorzystania w procesie generowania energii elektrycznej. Kombinacja ponadprzeciętnych temperatur powietrza wraz z poziomem opadów atmosferycznych poniżej normy poprzedniej zimy wpływa na wielkość skumulowanej pokrywy śnieżnej. Departament odnotowuje, że jej stan na 7 kwietnia stanowi jedynie 8% stanu uznanego za normalny w danym okresie. W związku z tym woda pochodząca z roztopów nie będzie w stanie wypełnić opróżnionych zbiorników wodnych. Długotrwała susza uczyniła to zadaniem jeszcze trudniejszym ze względu na przesuszenie gleby absorbującej większość z nielicznych opadów atmosferycznych.

Mniejsza ilość energii elektrycznej wytwarzanej przez kalifornijskie hydroelektrownie nie jest nowym trendem. Spadek ten postępuje już od dekady. Długoterminowy spadek produkcji energii elektrycznej w elektrowniach wodnych i sezonowe fluktuacje w zapotrzebowaniu na energię musiały zostać zrównoważone przez wzrost wykorzystania paliw kopalnych skutkujący jednak dodatkową emisją gazów.

Spadek ten kompensowany jest również przez wzrost wykorzystania źródeł energii solarnej i wiatrowej. Podczas gdy roczny udział energetyki wodnej w przemyśle energetycznym Kaliforni spadł z 23% w 2011 roku do 9% w 2014 roku, energetyka wiatrowa podwoiła w nim swój udział z 4% do 8%, zaś solarna z poziomu poniżej 1% do 5% w tym samym czasie.

Źródło: pennenergy.com

Komentarz:
Restrykcje w konsumpcji wody, które nie dotyczą energetyki wodnej? To niemożliwe. To by u nas nie przeszło. Już słyszę głosy sprzeciwu:

- A pobór wody przez elektrownie wodne, to co? Cóż z tego, że to pobór zwrotny. Cóż z tego , że bezzwłocznie woda po przepracowaniu w turbinach jest wprowadzana do tej samej rzeki. Cóż z tego, że została oczyszczona z antropogenicznych śmieci i napowietrzona. Pobór jest poborem i właściciel elektrowni wodnej musi za to zapłacić. Ewentualnie może odstąpić od produkcji energii, wtedy woda przepływająca przez stopień wodny nie będzie pobierana i wszyscy będą zadowoleni.

Czy jednak wszyscy? Warto to przemyśleć. 
kats
Komentarze
Dodaj nowySzukaj
Henryka Stachowicz - przegląd prasy   | Super Administrator | 2015-05-06 12:29:24
Dziękuję za przygotowanie materiałów
Komentuj
Pseudonim lub imię:
Strona WWW:
Tytuł:
Kod UBB:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
 
Security Image
Wpisz kod z obrazka.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

>'; } doGzip(); ?>; ?>