Skip to content

Towarzystwo Elektrowni Wodnych

Narrow screen resolution Wide screen resolution Increase font size Decrease font size Default font size default color black color cyan color green color red color
Start arrow Aktualności arrow Inwestycja w "weteranów"
Inwestycja w "weteranów" PDF Drukuj
20.05.2015.
150520-veteran„Co nowego w światowej hydroenergetyce?" - prasę przegląda Miltiadis Melekidis

Era nowych wizjonerskich projektów hydroenergetycznych w Norwegii dobiega końca. Obecnie Statkraft* staje przed wyzwaniem wdrożenia programu renowacji pracujących aktualnie elektrowni wodnych. Szacuje się, że wartość inwestycji odtworzeniowych wyniesie 1,5 mld €, a sam proces rewitalizacji norweskiej hydroenergetyki potrwa cztery do pięciu lat.

 

Projekt rozbudowy elektrowni wodnej w Nedre Røssåga jest tylko jedną z wielu zaplanowanych na najbliższe lata inwestycji hydroenergetycznych w Norwegii. W pobliżu miejscowości Korgen w regionie Nordland rozpoczęto drążenie tunelu w skałach. W ciągu najbliższych kilku miesięcy specjalna maszyna, ważąca około 1600 ton, dokona kilkukilometrowych odwiertów w ramach budowy nowej elektrowni NedreRøssåga. Ostatnie przedsięwzięcie w Norwegii, w którym tego typu maszyna była w użyciu, miało miejsce na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Koszt rozbudowy istniejącej elektrowni wodnej szacowany jest na 1,7 miliarda Koron Norweskich, podczas gdy całkowicie nowa elektrownia Kjensvatn kosztować będzie 360 milionów.
 
Starzejące się obiekty
 
Średni wiek elektrowni wodnych zarządzanych przez Statkraft na terenie Norwegii i Szwecji zbliża się do 45 lat. Specjaliści Starkraft oceniają, że z technologicznego punktu widzenia czas efektywnej i w miarę bezawaryjnej pracy elektrowni wodnej wynosi 50 lat.
„Wkraczamy w okres, w którym elektrownie wodne z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku osiągają 50 lat eksploatacji. Lata sześćdziesiąte to dekada największych inwestycji w norweskiej hydroenergetyce. W sytuacji, w której tak wiele elektrowni starzeje się, stajemy przed koniecznością podejmowania decyzji w sprawie przeprowadzenia znaczących inwestycji renowacyjnych” – mówi Erik Høstmark, kierownik jednostki zarządzającej majątkiem produkcyjnym.as starzenia się doprowadzi w najbliższym czasie do wzrostu kosztów bieżących elektrowni wodnych w Norwegii i Szwecji. Tylko w 2014 roku Statkraft planował inwestować 2 miliardy Koron Norweskich, do 2016 roku wartość rocznych inwestycji wynieść może 2,8 miliarda. W całym okresie pomiędzy latami 2014 i 2018, w prace modernizacyjne w hydroenergetyce planuje się zainwestować 12 miliardów Koron Norweskich.
Na terenie Norwegii, w latach 2014 – 2016, nastąpi wzrost rocznego budżetu konserwacyjno – renowacyjnego o niemalże 40% (obejmuje to również zadania o budżetach poniżej 300 milionów Koron). W latach 2016 – 2020 całkowite roczne nakłady remontowe Statkraft na zarządzane instalacje w energetyce wodnej osiągną poziom 1,25 miliarda Koron wyłącznie w Norwegii.
 
Nieskończone zasoby
 
Energia płynącej wody jest źródłem niewyczerpalnym, jednakże poszczególne składniki technologiczne elektrowni wodnej – instalacji służącej do „wydobycia” tej energii, mają określoną żywotność. Wg norm norweskich urządzenia kontrolne wraz z systemami zarządzania w większości przypadków muszą być wymieniane już po 20 latach, transformatory zaś po 50 latach eksploatacji. Jedynym elementem elektrowni wodnych, który może być eksploatowany niemal wiecznie, są konstrukcje wykute w skałach: sztolnie skalne doprowadzające wodę do elektrowni, kanały, progi… .
„Będąc mechanikiem, możesz eksploatować Volvo niemal bez końca, pod warunkiem prowadzenia jego sukcesywnych napraw,” – twierdzi Erik Høstmark. „Jeśli rozważnie wymieniasz części, samochód może być eksploatowany przez bardzo długi czas. Opony ulegają najszybszemu zużyciu, ale większość elementów konstrukcyjnych ma większą trwałość”.
„U podstaw naszej filozofii legło założenie wykorzystania w jak największym stopniu istniejącego potencjału elektrowni wodnych przed decyzją o budowie czegoś nowego. Na przykład eksploatowana od 1928 roku elektrownia Nore I dzięki modernizacji będzie mogła pracować około stu lat, zanim trzeba będzie zastąpić ją całkowicie nową elektrownią w innej lokalizacji.”
Modernizacja Nedre Røssåga i budowa nowej elektrowni Kjensvatn zwiększą całkowitą produkcję energii w regionie o 280 GWh, co odpowiada konsumpcji energii w 14.000 gospodarstw domowych.
 
Źródło: statkraft.com
 
* Statkraft jest międzynarodową korporacją o norweskich korzeniach, która specjalizuje się w pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych, a zarazem jest największym na świecie dostawcą energii z oze. Firma inwestuje we wszystkie energetyczne zasoby odnawialne (słońce, woda, gaz, wiatr), jednak priorytetem jej działalności pozostaje energetyka woda, ponieważ opiera się na najstabilniejszych i najlepiej udokumentowanych zasobach, technologia zaś pozyskiwania tego rodzaju energii jest najlepiej sprawdzona i opanowana. Firma zatrudnia ponad 3 700 pracowników w 20 krajach na całym świecie
Komentarze
Dodaj nowySzukaj
kats   | 77.253.25.63 | 2015-05-20 14:27:03
To kolejna informacja prasowa wyszukana przez Miltidisa wskazująca na szczególne zainteresowanie właścicieli i inwestorów w Norwegii budową nowych i renowacją eksploatowanych elektrowni wodnych. Poza uzyskaniem pozwolenia na budowę nowej elektrowni wodnej w Norwegii, kraju o bardzo wysokich standardach środowiskowych, interesujący jest proces otrzymania decyzji administracyjnych na renowacje elektrowni wodnych z podwyższaniem ich możliwości wytwórczych. Z informacji pozyskanych między innymi od Prezesa firmy DEEP River wynika, że wzrost możliwości produkcyjnych istniejących elektrowni wodnych uzyskuje się również poprzez modernizację obiektów hydrotechnicznych. Dokonuje się między innymi podwyższenia zapór czołowych i bocznych zbiorników wodnych w celu zwiększenia spadu i zdolności magazynowych.
Zastanawiam się, czy byłoby to możliwe w Polsce. Sytuacja w naszym kraju wygląda tak, że wykorzystywanie zdolności magazynowych zbiorników przyelektrownianych jest w ogromnej większości zablokowane obowiązującymi decyzjami administracyjnymi. Tam, gdzie kiedyś były małe zbiorniki wodne, rosną dzisiaj samosiejki, które okazują się być niezwykle cennym drzewostanem, który nie może być usuniety w celu odtworzenia pojemności magazynowych. Często w niewielkiej odległości od tych zaniedbanych zbiorników budowane są nowe zbiorniki retencyjne, których konstrukcja w większości przypadków uniemożliwia ich energetyczne wykorzystanie.
Postuluję na łamach naszej strony utworzenie katalogu stosowanych w naszym kraju rozwiązań legislacyjnych i administracyjnych, które spowalniają rozwój energetyki wodnej z jednoczesnym marnotrawieniem środków publicznych. Stwórzmy razem Księgę Niedorzeczności.
kats
Komentuj
Pseudonim lub imię:
Strona WWW:
Tytuł:
Kod UBB:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
 
Security Image
Wpisz kod z obrazka.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

>'; } doGzip(); ?>; ?>