Skip to content

Towarzystwo Elektrowni Wodnych

Narrow screen resolution Wide screen resolution Increase font size Decrease font size Default font size default color black color cyan color green color red color
Start arrow Aktualności arrow VIII Polska Konferencja Hydroenergetyczna RENEXPO Poland gościła w Beskidach (nowość: sprawozdanie)
VIII Polska Konferencja Hydroenergetyczna RENEXPO Poland gościła w Beskidach (nowość: sprawozdanie) PDF Drukuj
19.12.2018.
Konferencja odbyła się w dniach 20-21 września br., bezpośrednio po XXVII Zgromadzeniu Krajowym Towarzystwa Elektrowni Wodnych, jakie obradowało po południu 19 września w hotelu Ibis Styles w Bielsku-Białej. Dzień pierwszy konferencji zajęły obrady w tym samym miejscu, dzień drugi - wizyta techniczna na zaporze w Tresnej i w Elektrowni Wodnej Porąbka-Żar. Cykl PKH RENEXPO Poland adresowany jest przede wszystkim do szeroko rozumianego sektora energetyki wodnej, obejmującego przedstawicieli i pracowników spółek hydroenergetycznych i właścicieli prywatnych elektrowni wodnych, a także dostawców usług i wyposażenia, biur projektowych, firm konsultingowych, uczelni i innych ośrodków badawczych oraz badawczo-rozwojowych. Do debaty nad stanem i przyszłością polskiej energetyki wodnej zapraszani są zawsze przedstawiciele instytucji i urzędów centralnych. Mimo swej nazwy, doroczne konferencje PKH RENEXPO Poland mają zasięg międzynarodowy i prowadzone są z wykorzystaniem tłumaczenia symultanicznego.
Konferencje PKH RENEXPO Poland organizuje Towarzystwo Elektrowni Wodnych wspólnie z Instytutem Maszyn Przepływowych PAN i Towarzystwem Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych, przy stałej współpracy z grupą REECO GmbH. Tegoroczna konferencja uzyskała wsparcie od grupy Energa SA (sponsor platynowy) oraz spółek PGE Energia Odnawialna SA i TB Hydro. ZEW Porąbka-Żar (Oddział PGE EO SA w Międzybrodziu Bialskim) przyjął na siebie rolę gospodarza drugiego dnia konferencji. Instytut Energetyki O/Gdańsk zapewnił możliwość druku materiałów konferencyjnych.

Otwarcie konferencji wiązane jest często z aktualnymi jubileuszami. W tym roku taką okazją było XXX-lecie założenia Towarzystwa Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych. Działalności TRMEW poświęcony był referat inauguracyjny prezes Ewy Malickiej. Członkowie Zarządu TRMEW zabierali też głos podczas pierwszej sesji – poświęconej głównie uwarunkowaniom prawno-ekonomicznym funkcjonowania energetyki wodnej. Sesja druga stanowiła wprowadzenie do debaty panelowej poświęconej podziałowi kosztów utrzymania obiektów wielozadaniowych. Przedstawiono możliwości energetyki wodnej dotyczące odbudowy systemu elektroenergetycznego i świadczeń na rzecz gospodarki wodnej, a także algorytmy optymalizacji wytwarzania energii elektrycznej w obiektach wieloblokowych oraz podziału kosztów między użytkowników budowli piętrzących metodą utraconych korzyści. Wystąpienia w segmencie drugim (dwie sesje) dotyczyły wspomagania procesu projektowania turbin wodnych przy użyciu metod CFD, mikroenergetyki wodnej oraz oddziaływania zmiennej pracy małych elektrowni wodnych na warunki hydrologiczne i stan środowiska przyrodniczego po stronie dolnej wody. 

W konferencji wzięło udział 45 osób – około dwa razy mniej niż w latach ubiegłych. Wygłoszono 15 referatów. Mimo starań nie udało się doprowadzić do udziału przedstawicieli urzędów i instytucji centralnych. Na stosunkowo niską frekwencję złożyło się szereg przyczyn. Najważniejszą była nieoczekiwana kolizja terminowa z jubileuszem 50-lecia Zapory i Elektrowni Wodnej Solina. Doszło też do kolizji z I Kongresem Żeglugi Śródlądowej w Opolu. Była to cena za podjętą na początku roku decyzję o przeniesieniu obrad z października na wrzesień. Uniknięto w ten sposób konkurencji między konferencjami HYDRO 2018 w Gdańsku i PKH RENEXPO Poland. W roku 2019 Organizatorzy zamierzają powrócić do terminu październikowego.

Bardziej obszerne sprawozdanie z konferencji jest dostępne pod TYM LINKIEM. Książka streszczeń jest dostępna pod TYM LINKIEM.

Image
Na fotografii: Ci, którzy dotrwali do końca – uczestnicy ostatniej sesji PKH RENEXPO Poland 2018 na schodach hotelu Ibis Styles.
Komentarze
Dodaj nowySzukaj
Komentuj
Pseudonim lub imię:
Strona WWW:
Tytuł:
Kod UBB:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
 
Security Image
Wpisz kod z obrazka.

Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

>'; } doGzip(); ?>; ?>