Skip to content

Towarzystwo Elektrowni Wodnych

Narrow screen resolution Wide screen resolution Increase font size Decrease font size Default font size default color black color cyan color green color red color
Start arrow Elektrownie Wodne w kraju arrow Elektrownia w Żarnowcu
Elektrownia w Żarnowcu PDF Drukuj
30.07.2007.
zarnowiec.jpg
zarnowiec2.jpg
zarnowiec3.jpg
Największa w Polsce elektrownia wodna położona nad jeziorem Żarnowieckim w woj. pomorskim uruchomiona w 1983 roku. Jest to elektrownia szczytowo pompowa wykorzystująca jezioro Żarnowieckie jako zbiornik dolny. Zbiornik górny wybudowany na pobliskim płaskowyżu jest całkowicie sztuczny. Elektrownia wyposażona jest w cztery jednakowe hydrozespoły odwracalne.
Proces uruchomienia i odstawienia hydrozespołów jest zautomatyzowany i sterowany zdalnie z Krajowej Dyspozycji Mocy (KDM) w Warszawie. Czas uruchomienia bloku z postoju do pracy turbinowej pełną mocą wynosi zaledwie ok. 3 minut, co pozwala na wykorzystanie elektrowni nie tylko do pracy szczytowej, lecz także do pracy interwencyjnej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSA) dla szybkiego wyrównania deficytu mocy. Hydrozespoły wykorzystuje się ponadto do pracy kompensatorowej dla regulacji napięcia w systemie.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

>'; } doGzip(); ?>; ?>